OK DJERF:s SKIDORIENTERING 7/1 2000

OK Djerf  arrangerade Skidorientering på fredagen i området norr om E 18  och väster Villingsberg, Snötillgången var god trots de sista dagarnas töväder.

Värmlandsungdomarna tävlade också om lilla VM i klasserna H-D10 till H-D16.

Klass       Namn Klubb Slutttid
H - D 10    1   Adam Karlsson Garphyttans IF 61,28
2   Peter Hagfalk                   Bottnaryds IF   76,04
    
D   12 1   Maja Persson Ställbergs IK 41,12
2   Jenny Adolfsson ÖSeT 44,00
3   Therese Zetterlund ÖSeT 47,08
 
D   14 1   Stina Persson                    Ställbergs IK 33,12
2   Diana Hagfalk Bottnaryds IF 82,36
 
D 17-20 (72) 1  Jennie Hallberg ÖSeT 81,14
2  Ingela Hagfalk Bottnaryds IF 81,41
D 21 (120) 1  Pernilla Åhsberg ÖSeT 59,41
    Åsa Zetterberg Eriksson          ÖSeT Brutit
 D 40 1  Kristina Hagfalk Bottnaryds IF 78,17
2  Margareta Pepa ÖSeT 82,26
H 14 1  Johan Lövgren ÖSeT 44,26
2  Tobias Öström OK Tyr 47,24
3  Karl Levin OK Tyr 67,58
     
H 16 1  Assar Lindsröm ÖSeT 47,59
2  Andreas Skymberg Hagfors SF 51,32
3  Fredrik Zetterberg Eriksson    ÖSeT 64,56
4  Johan Levin OK Tyr 70,29
H 17-20    1  Andreas Zetterlund ÖSeT 102,56
(121) 2  Johan Adolfsson ÖSeT 109,45
    Per Eklöv OK Milan Brutit
H 21 1  Magnus Nordström OK Jösse 60,15
2  Mikael Karlsson OK Alferna 70,48
3  Leif Skymberg Hagfors SF 74,50
(141) 4  Björn Lindström ÖSeT 98,08
(9068) 5  Jenny Persson ÖSeT 115,28
H 40 1  Hans Zetterlund ÖSeT 72,02
2  Anders Levin OK Tyr 79,01
3  Torbjörn Jansson Garphyttan 87,59
  4  Mats Folker ÖSeT 89,06
     
H 50          1  Kjell Eriksson ÖSeT 48,44
2  Östen Eklöv OK Milan 52,45
3  Kjell-Åke Ryen Kroppa IF 55,50
4  Per Olov Linder OK Tyr 69,13
H 60 1  Allan Lindskog OK Milan 51,18
2  Ove Danilsson Kroppa IF 55,36
    
H 70          1  Olle Hävert ÖSeT 52,38
  2  Anders Persson OK Alferna 60,49
Öppna klasser direktanmälan.
Ö 3 1  Marcus Jansson Garphyttans IF 126,25
Ö 4 1  Johannes Svensson OK Tyr 80, 53
Ö 6 1  Jan Lövenholm Skattkärrs IF 62, 16
2  Bo Hävert ÖSeT 75,23
Ställningen i Lilla VM efter en tävling.
D  12 1  Jenny Adolfsson ÖSeT
2  Threse Zetterlund ÖSeT
H  14       1  Johan Lövgren     ÖSeT
2  Tobias Öström OK Tyr
3  Karl Levin           OK Tyr
H 16 1  Assar Lindström   ÖSeT
2  Andreas Skymberg Hagfors SF
3  Fredrik Zetterberg Eriksson  ÖSeT
4  Johan Levin OK Tyr

Gunnar Nyman


Webmaster: bengt.gruvberger@swipnet.se
Senast ändrad: 2007-04-12