Resultatlista Natt-SM test 99-09-01

OK Djerf Arrangerade Natt SM-test och träning vid Djerfstugan på onsdag kväll för Örebro läns och Värmlands orienterare.

Tävlingen gick över tre banor. H 21 löpte10 km där segrade Oskar Axelsson Hestra IF fyra minuter före OK Djerfs Urban Ljungberg och Anders Södersten Dahlgren Filipstads OK. Bästa av "Örebroare" kom Jan Sjödin på 7:de plats.

Mellanbanan 7900m segrade Marlena Jansson OK Tisaren som behåller VM-formen inför kommande SM-tävlingar. Marlena vann med hela 9 minuter före klubbkamraten Karin Andersson ( båda f.d.Degerfors OK) som löpte in 8 sekunder före bästa Värmlänska Linn Nilsson Kils OK.

Mellanbanan löptes också av H20 och H 18. Där tävlade också idrottsplutonen från Kristinehamnsgarnisonen som tog de två första platserna genom Erik Pettersson Stora Tuna IK och Harri Karlsson OK Denseln före bästa Värmlänning Erik Råberg OK Tyr och på fjerde plats kom bästa "Örebroare" Erik Vall OK Tisaren.

Korta banan 5300m löptes av D 18 och D 20. Där segrade Emma Johansson Kristinehamns OK med hela fyra minuter före Therése Persson OK Tyr. Emma Arlebo KFUM Örebro OK blev bästa "Örebroare" på fjärde plats.

Gunnar Nyman

H 21 - 10 300 m

1

Oskar Axelsson

Hestra IF

69.52

2

Urban Ljungberg

OK Djerf

73.57

3

Anders Södersten-D.

Filipstads OK

77.43

4

Sören Kindlund

OK Tyr

78.19

5

Magnus Nordström

Kils OK

79.48

6

Erik Forsgren

OK Tyr

80.19

7

Jan Sjödin

OK Tisaren

81.03

8

Oskar Arlebo

KFUM Örebro OK

85.50

9

Radek Norotny

Hagaby GOIF

90.10

10

Colin McIntyre

OK Tyr

96.58

 

Martin Jansson

Hagaby GOIF

Stämpel saknas.

 

Per Sjödin

OK Tisaren

Utgått

 

Erik Groth

KFUM Örebro OK

Utgått

 

Johan Pettersson

Hagaby GOIF

Utgått

 

Per Öberg

OK Hällen

Ej start.

 

Henrik Råberg

OK Tyr

Ej start.

 

Steven Hale

OK Tyr

Ej start.

 

Albin Arlebo

KFUM Örebro OK

Ej start.

 

Göran Svensson

OK Djerf

Ej start.

 

Tomas Halmen

OK Tisaren

Ej start.

 

Christer Alm

Hagaby GOIF

Ej start.

 

Tobias Åslund

OK Djerf

Ej start.

D 21 - 7900 m

1

Marlena Jansson

OK Tisaren

70.17

2

Karin Andersson

OK Tisaren

79.25

3

Linn Nilsson

Kils OK

79.58

4

Johanna Isaksson

OK Tyr

83.23

5

Malin Wiklund

Almby IK

88.55

6

Linda Hellner

Almby IK

89.15

 

Anna Bogren

Almby IK

Stämpel Saknas

 

Johanna Råberg

OK Tyr

Utgått

 

Åsa Zetterberg Eriksson

OK Djerf

Ej start.

H 18-20 - 7900 m

1

Erik Pettersson

Stora Tuna IK

58.26

2

Harri Karlsson

OK Denseln

61.14

3

Erik Råberg

OK Tyr

65.56

4

Erik Wall

OK Tisaren

66.58

5

Emil Lauri

OK Tisaren

67.22

6

Björn Carlsson

OK Tisaren

69.08

6

Per Brolund

KOK

69.08

8

Martin Solli

Stora Tuna IK

70.07

9

Per Ivarsson

GMOK

70.26

10

Oskar Sibeck

OK Djerf

71.32

11

Hans Brolund

KOK

73.12

12

Mårten Martinsson

Degerfors OK

74.00

13

Mattias Allared

Hagaby GOIF

74.13

14

Oskar Ryno

OK Tisaren

74.35

15

Erik Harlén

KFUM Örebro OK

77.28

16

Jakob Zethelius

OK Djerf

81.56

17

Anders Pettersson

KFUM Örebro OK

88.58

 

Johan Gunnarsson

KFUM Örebro OK

Stämpel saknas

 

Daniel Vernersson

OK Orint

Felstämplat

 

Johan Herbst

VSOK

Utgått

 

Markus Hardt

KFUM Örebro OK

Utgått

 

Per Fredberg

KOK

Utgått

 

Matthias Wiktorsson

Laxå OK

Utgått

 

Simon Nyström

Hagaby GOIF

Ej start.

 

Peter Aronsson

OK Alferna

Ej start.

 

Per Eklöf

OK Milan

Ej start.

 

Klas Larsson

OK Milan

Ej start.

 

Johan Lundmark

KFUM Örebro OK

Ej start.

 

Johan Karlsson

Hagaby GOIF

Ej start.

 

Peter Fredriksson

OK Djerf

Ej start.

 

Sven-Erik Brodin

OK Djerf (utom tävlan)

Stämpel saknas.

D 18-20 - 5300 m

1

Emma Johansson

KOK

47.48

2

Therése Persson

OK Tyr

51.48

3

Sara Johansson

KOK

55.02

4

Emma Arlebo

KFUM Örebro OK

64.24

5

Jenny Persson

KOK

66.24

6

Rebecca Linder

OK Tyr

73.04

7

Renee Linder

OK Tyr

76.07

8

Maria Gunnarsson

KOK

78.24

9

Emma och Sara Dahlskog

OK Djerf

78.54

 

Erica Karlsson

Hagaby GOIF

Ej start.

 

Christina Magnusson

KFUM Örebro OK

Ej start.

 

Hanna Åsander

OK Bjur

Ej start.

Träningstävling korta banan 5300 m.

1

Lars Christensen

OK Djerf

50.28

2

Christer Närlemark

OK Djerf

52.17

3

Bengt Gruvberger

OK Djerf

56.00

4

Stefan Gunnarsson

KOK

57.15

5

Magnus Christensen

OK Djerf

57.19

6

Sven Dahlskog

OK Djerf

60.36

 

Per Åsander

OK Bjur

Ej start.


Webmaster: bengt.gruvberger@swipnet.se
Senast ändrad: 2007-04-12