Motions-OL 99-08-24

Tävlingen gick på Högåsenkartan S delen i perfekt väder.
Segrare på korta banan blev Torsten Jernberg och på långa Bengt Gruvberger.
Segrare på mellan banan blev Mikael Detter. 75 st deltog totalt.
En kontroll på långa banan saknades.

Banläggare var Lars Nilsson och bisittare Göte Eriksson, Hans-Erik Jansson.

Korta banan 2650 m

1

Torsten Jernberg

Valåsen IK

28,20

2

Sven Eriksson

RUL 3

29,50

3

Lennart Johansson

 

37,00

4

Roland Andersson

 

38,45

4

Carin Vörde

 

38,45

6

Karl-ErikEriksson

 

39,30

7

Ann-Marie Dahlskog

RUE 4

42,20

8

Ulla Gustafsson

Djerf

43,30

9

Marianne Gustafsson

Nordic Synthesis

44,10

10

Carina Fredriksson

 

44,20

11

Henry Jansson

Djerf

48,00

12

Robert Säker

Östtyskland

49,15

12

Anette Johansson

OK Djerf

49,15

14

Ingbritt Nordström

Djerf

51,10

15

Sven Ohlin

DOK

74,10

16

S. Hedström

Djerf

86,30

16

Gun Dahlberg

Djerf

86,30

Långa banan 5700 m

1

Bengt Gruvberger

OK Djerf

53,25

2

Oskar Sibeck

X2000

54,50

3

Magnus Hedlund

OK Djerf

55,00

4

Lars Christensen

 

56,35

5

Walter Keller

Djerf

59,30

6

Lennart Sibeck

CMK-M

60,40

7

Per-Johan Lindberg

Nordic

60,50

8

Ulf Eriksson

DOK

62,45

9

Lennart Henriksson

Djerf

64,10

10

Håkan Johansson

RUS 3

64,45

11

Gunilla Ahlqvist

 

65,30

12

Mats Nilsson

AB

67,20

13

Sven-Åke Jern

OK Bjur

67,40

14

Owe Nilsson

RUP-1

68,15

15

Mikael Take

 

74,55

4 st har brutit.

   

Mellanbanan 4250 m

1

Mikael Detter

 

45,45

2

Ulf Nordzell

Nordic Synthesis

49,40

3

Emma Dahlskog

OK Älgen

50,05

4

Marie Ericsson

Astra If

50,30

5

Krister Kjellgren

 

50,55

6

Sven - E. Hultman

Moelven

51,00

7

Sven Dahlskog

Komik

51,05

8

Lars Hansson

Nordic Synthesis

51,10

9

Anders Björklund

 

52,40

10

Tomas Söderqvist

Preem

53,20

11

Roland Kvist

Villingsberg I2

53,20

12

Bengt Davidsson

 

53,30

13

Bo Gustafsson

BG Chemicals

53,40

14

Arne Östlund

Team Robin

54,35

15

Ulf Andersson

DOK

55,55

16

Lars Törnqvist

Infoservice

57,45

17

Per-Erik Lilja

RUM 2

58,20

18

Susanne Johansson

OK Djerf

58,30

19

Sara Dahlskog

OK Djerf

58,40

20

Sören Carlsson

NP-2

59,00

21

Conny Svanberg

GMC

62,50

22

Ragnar Peterson

 

63,05

23

Per-Olof Pernefalk

Leca

63,15

24

Erik Eklund

KK1

63,20

25

Henrik Jehrn

GUV

63,30

26

Arne Bengtsson

 

64,30

27

Hans Blomqvist

DOK

65,05

28

Lennart Nordström

 

69,00

29

Börje Engholm

OK Djerf

73,20

30

Lennart Brattström

Haren

74,30

31

Christer Olofsson

OK Bjur

76,15

31

Magnus Olofsson

OK Bjur

76,15

33

Marga Carlsson

 

79,20

34

Bernt Eriksson

 

80,40

35

Kurt Engström

 

96,50

3 st har brutit

   


Webmaster: bengt.gruvberger@swipnet.se
Senast ändrad: 2010-04-21