Motions-OL 99-06-22

Karta Bråten skala 1:5000.
90 startande i åskvärmen. Fem deltagare tvingades bryta.
Banläggare: Kurt Engström. Medhjälpare: Göte Eriksson.

Bana 1. Korta. 2600 m

1

Fredrik Zetterberg

OK Djerf

29,40

2

Torsten Jernberg

Valåsens IK

33,10

3

Sven Eriksson

RUS 3

34,00

4

Enar Samuelsson

Bråten

38,45

5

Hilda Sibeck

OK Djerf

42,10

6

Börje Öhrman

GMC

44,40

7

Fred Milde

 

47,40

8

Rolf Eriksson

 

48,10

9

Carin Vörde

 

50,40

10

Roland Andersson

 

50,40

11

Erik Brattström

 

51,40

12

Emma Elofson/Carin Zetterqvist

 

55,35

13

Ingbritt Nordström

 

55,55

14

Anna-Lena Hårsmar

OK Djerf

59,25

15

Marianne Gustafsson

Nordic Synthesis

60,20

16

Olle Wedin

 

60,25

17

Henrik Carlqvist

 

60,40

18

Emma Terner

Östtyskland

64,15

 

Robert Säker

Östtyskland

64,15

20

Anna Brodin

OK Djerf

64,30

 

Maria Brodin

OK Djerf

64,30

22

Britt-Marie Karlsson

OK Djerf

72,20

23

Birgitta Hansson

OK Djerf

76,15

24

I Wedin/K Nyqvist

OK Djerf

87,05

25

S Hedström

OK Djerf

92,25

26

Gun Dahlberg

OK Djerf

96,15

27

Anita Andersson

Klubb Viktor

119,30

 

Laila Hammarbäck

Club Sebbe

119,30

29

Gunilla Nilsson

 

124,55

Bana 2, Mellan. 4100 m

1

Bernth Eriksson

Moelven

40,50

2

Mats Tegmyr

ASSI Domän

41,30

3

Linda Ryan

Tyr

42,50

4

Mattias Andersson

OK Djerf

45,20

5

Mats Nilsson

AB

45,45

6

Henrik Jehrn

GUV

45,50

7

Conny Svanberg

GMC

47,35

8

Anders Löwgren

Föreningssparb

48,20

9

Jan-Erik Persson

DOK

49,50

10

Ulf Nordzell

Nordic Synthesis

51,25

11

Per-Erik Lilja

RUM 2

52,45

12

Bo Gustafsson

BG Chemicals

53,45

 

Sven Dahlskog

KOMIK

53,45

14

Christian Bergman

 

54,00

15

Annsofi Welander

 

54,30

16

Arne Welander

 

54,35

17

Roland Kvist

I2

54,55

18

Börje Muller

32 IF

55,40

19

Pär-Yngve Andersson

 

56,05

20

Krister Kjellgren

XE 21

57,55

21

Anders Pettersson

Chematur

59,00

22

Kjell Carlström

 

60,00

23

Arne Östlund

Team Robin

61,20

24

Sara Dahlskog

a2000

63,25

25

Carina Brattström

 

63,45

 

Per-Olof Pernefalk

Leca

63,45

27

Berndt Eriksson

 

64,30

28

Kjell Eriksson

GUV

66,50

29

Kenneth Pettersson

Chematur

67,35

30

Folke Andersson

Victor Runners

70,25

31

Tore Olsson

OK Djerf

72,50

32

Paul Englund

 

74,50

33

Monica Bäck

OK Djerf

76,25

34

Claes Lindgren

Nordic Synthesis

77,15

35

Arne Bengtsson

 

77,20

36

Lennart Nordström

 

79,15

37

Börje Engholm

OK Djerf

84,10

  Fyra deltagare bröt på mellanbanan    

Långa banan, 6050 m

1

Magnus Hedlund

Granbergsdals IF

47,50

2

Göran Svensson

 

49,30

3

Mats Haglund

OK Djerf

53,15

4

Lars Christensen

 

53,40

5

Ingemar Ziljat

SAE

53,55

6

Mats Welander

 

56,45

7

Mats Folker

 

58,30

8

Walter Keller

 

60,30

9

Peter Persson

 

61,55

10

Kjell Eriksson

Edmund

62,10

11

Lennart Sibeck

CMK-M

63,05

12

Christer Nälemark

 

64,15

13

Per-Johan Lindberg

Nordic

71,50

14

P-A Pettersson

 

73,15

15

Jan-Olof Wiklund

Team Dådran

73,35

16

Bengt Holm

Skanska

76,35

17

Leiif Eriksson

NPK

84,00

18

Oskar Sibeck

X 2000

86,10

19

Anders Jans

OK Djerf

92,25

 

En deltagare bröt på långa banan

   


Webmaster: bengt.gruvberger@swipnet.se
Senast ändrad: 2010-04-21