Krets- och Motions-OL 2008-05-27

Karta: Lunedet
Banläggare: Larslin/Welander

Tre överlägsna segrare i Lunedet, H12 Filip Jakobsson och Filip Östman i H16 och Elin Lindberg D 12. Therese Westher snabbast av tjejerna på 3,100 m:s banan.

Här finns även sträcktider (pga fel i vissa enheter saknas en del sträcktider).

H20  (3) 3900 m                      
    1 Ericsson Rickard        Kristinehamns OK             22:05 
    2 Norlin Patrik           OK Djerf                     27:17 
    3 Ziljat Erik             OK Djerf                     59:30 
H16  (2) 3100 m                      
    1 Östman Filip            Kristinehamns OK             20:45 
    2 Björkroth Thomas        OK Djerf                     42:09 
H14  (3) 3000 m                      
    1 Johnson Arvid           Degerfors OK                 31:37 
    2 Adolfi Pontus           Kristinehamns OK             32:59 
    3 Eriksson Martin         Degerfors OK                 44:24 
H12  (4) 2500 m                      
    1 Jakobsson Filip         Degerfors OK                 21:53 
    2 Svennberg Robin         Degerfors OK                 38:36 
    3 Wunder Fredrik          Degerfors OK                 41:07 
    4 Nilsson Johan           Degerfors OK                 42:43 
H10  (4) 1950 m                      
    1 Rönningen Simon         Kristinehamns OK             24:28 
    2 Svennberg Tomas         Degerfors OK                 29:28 
    2 Wunder Max              Degerfors OK                 29:28 
      Ljungström Edvin        OK Djerf                   Godkänd 
D20  (5)  3100 m                      
    1 Sjögren Caroline        Kristinehamns OK             26:13 
    2 Ericsson Anne-Marie     Kristinehamns OK             26:41 
    3 Westher Maria           OK Djerf                     26:44 
    4 Brodin Anna             OK Djerf                     27:01 
    5 Khaled Lina             Kristinehamns OK             29:08 
D16  (3)  3100 m                      
    1 Westher Therese         OK Djerf                     25:52 
    2 Jacobsson Amanda        Degerfors OK                 26:28 
    3 Haglund Maria           OK Djerf                     34:04 
D14  (4)  3000 m                      
    1 Carlqvist Kristina      OK Djerf                     31:18 
    2 Winqvist Louise         OK Djerf                     34:40 
    3 Johansson Amanda        Kristinehamns OK             40:44 
    4 Johansson Emma          Kristinehamns OK             41:46 
D12  (2)  2500 m                      
    1 Lindberg Elin           OK Djerf                     27:15 
    2 Fredriksson Sanna       Degerfors OK                 53:22 
D10  (3)  1950 m                      
    1 Lindblad Elin           OK Djerf                     25:42 
    2 Welander Maja           OK Djerf                     27:07 
    3 Lindberg Stina          OK Djerf                     38:17 
Öppen 1  (3)   1950 m                      
    1 Carlsson Tommy          OK Djerf                     14:28 
    2 Davidsson Bengt         OK Djerf                     20:18 
      Ljungberg Carl          OK Djerf                    Felst. 
Öppen 2  (6)   2500 m                      
    1 Holm Lisa               OK Djerf                     30:17 
    2 Holm Bengt              OK Djerf                     30:24 
    3 Andersson Siw           Degerfors OK                 31:40 
    4 Pettersson Ragnar       OK Djerf                     35:05 
      Björkroth Björn         OK Djerf                    Felst. 
      Ljungström Per          OK Djerf                    Felst. 
Öppen 3  (3)   3000 m                      
    1 Gillenäs Gunnel         Kristinehamns OK             30:53 
    2 Mikaelsson Lennart      Kristinehamns OK             35:11 
    3 Khaled Karin            Kristinehamns OK             41:32 
Öppen 4  (17)  3100 m                      
    1 Nordzell Ulf            OK Djerf                     25:21 
    2 Elofsson Anders         OK Djerf                     25:34 
    3 Öhman Roland            Kristinehamns OK             25:49 
    4 Kjellgren Evert         OK Djerf                     26:13 
    5 Gunnarsson Stefan       Kristinehamns OK             26:23 
    6 Brodin Sven-Erik        OK Djerf                     26:28 
    7 Kjellgren Christer      OK Djerf                     28:59 
    8 Beijar Håkan            Degerfors OK                 30:26 
    9 Ljungberg Annika        OK Djerf                     30:27 
   10 Lindblad Marie          OK Djerf                     30:42 
   11 Blomqvist Jessica       Degerfors OK                 31:55 
   12 Müller Börje            Kristinehamns OK             32:44 
   13 Vogel Mats              OK Djerf                     35:35 
   14 Törnqvist Lars          Degerfors OK                 37:41 
   15 Engström Kurt           OK Djerf                   1:00:06 
   15 Engström Mikael         OK Djerf                   1:00:06 
      Blomqvist Anneli        Degerfors OK                Felst. 
Öppen 5  (32)  3900 m                      
    1 Lindblad Henrik         OK Djerf                     22:58 
    2 Ljungberg Urban         OK Djerf                     24:34 
    3 Bäck Jan-Olov           OK Djerf                     27:01 
    4 Eriksson Kjell          OK Djerf                     27:02 
    5 Christensen Lars        OK Djerf                     28:24 
    6 Nälemark Christer       OK Djerf                     28:44 
    7 Nilsson Stig            OK Djerf                     29:30 
    8 Larslin Klara           OK Djerf                     29:57 
    9 Ljungström Kenneth      OK Djerf                     30:16 
    9 Östman Jan              Kristinehamns OK             30:16 
   11 Johansson Bertil        Kristinehamns OK             31:05 
   12 Svensson Björn          OK Djerf                     31:10 
   13 Larsson Jonas           Kristinehamns OK             31:35 
   14 Eriksson Bernt          OK Djerf                     32:48 
   15 Sjöberg Tomas           OK Djerf                     35:14 
   16 Lindberg Per-Johan      OK Djerf                     35:21 
   17 Jernberg Per            Kristinehamns OK             35:40 
   18 Larsson Lars-Erik       Degerfors OK                 36:10 
   19 Dahlskog Sven           OK Djerf                     36:26 
   19 Carlqvist Catarina      OK Djerf                     36:26 
   21 Ljungström Veronica     OK Djerf                     36:47 
   22 Gillenäs Christer       Kristinehamns OK             37:41 
   23 Frisk Johan             OK Djerf                     37:56 
   24 Pettersson Hans         OK Djerf                     39:11 
   25 Carlsson Sören          OK Djerf                     39:52 
   26 Lindgren Claes          OK Djerf                     40:31 
   27 Winqvist Bo             OK Djerf                     41:40 
   28 Nilsson Owe             OK Djerf                     42:20 
   29 Dahlskog Ann-Marie      OK Djerf                     43:48 
   30 Svensson Helén          Kristinehamns OK             46:07 
   31 Andersson Folke         OK Djerf                     51:17 
      Nilsson Mats            OK Djerf        
 


Webmaster: bengt.gruvberger@swipnet.se
Senast ändrad: 2008-05-29