Motions-OL 2004-05-11

Banläggare: Jan-OLof Bäck
Plats:
Högåsen - 96 startande

Det var tre mycket meriterade orienterare som var snabbast på de tre banorna. På den längsta tog Per Jansson en knapp men klar seger. Kjell Eriksson studsade runt mellanbanan snabbast av alla och på den kortaste var Bengt Davidson den klart snabbaste. Tuffa banor gjorde att det var överlag långa tider.

 

Långa banan 7,0 km. 24 startande
1 Per Jansson   55,56
2 Urban Ljungberg Ölsboda 56,10
3 Magnus Hedlund   57,50
4 Mats Welander   60,36
5 Linda Take   61,52
6 Lars Christensson   65,25
7 Håkan Lindberg   65,55
8 Anders Haglund   67,40
9 Håkan Pettersson   68,46
10 Tord Karlsson PUE 70,07
11 Mikael Fjällryd   70,33
12 Lennart Henriksson   70,50
13 Jesper Nordengren Imatra Kilsta 71,13
14 Christer Nälemark   71,40
15 Mats Haglund   73,20
16 Stig Nilsson RTKE 4 79,21
17 Per-Johan Lindberg Cambrex 79,22
18 Lennart Sibeck CMK-M 80,50
19 Hans Pettersson   89,06
20 Ulf Eriksson Degerfors OK 89,07
21 Magnus Svensson   99,25
22 Kenneth Ljungström   103,56
23 Folke Andersson   108,00
1. Utgått      
Mellanbanan 4,5 km. 49 startande
1 Kjell Eriksson Edmund 49,18
2 Hans Ring   49,54
3 Jonas Larsson Degerfors Ok 52,08
4 Lars-Erik Larsson GUB 2 52,47
5 Sven-Erik Brodin   53,45
6 Charlotte Holm   54,18
7 Sven-Erik Hultman Moelven 55,01
8 Bengt Holm Skanska 55,23
9 Anders Elofsson   55,28
10 Hilda Sibeck   56,00
11 Roland Kvist   57,22
12 Linus Andersson   58,52
13 Mats Folker   59,20
14 Anna Brodin   59,44
14 Maria Brodin   59,44
16 Kjell Carlström   59,58
17 Marie Pettersson   60,50
18 Liam Bates Degerfors Ok 61,00
19 Bernth Eriksson Moelven 61,36
20 Marga Carlsson   63,00
21 Sven Dahlskog   64,04
22 Andreas Nordzell Bråtens IK 64,11
23 Holger Lindh Långvikens OK 65,23
24 Bo Gustafsson   66,12
25 Mats Vogel   66,21
26 Ingemar Haglund   66,50
27 Arne Bengtsson   67,32
28 Ulf Nordzell Cambrex 67,53
29 Tarmo Vehkamäki   68,09
30 Sören Carlsson Cambrex 69,17
31 Kenneth Ericsson Umicore 68,10
32 Kurt Lindh   70,16
33 Pär-Yngve Andersson   71,06
34 Albin Larslin   72,05
35 Mikael Larslin   73,55
36 Per-Erik Lilja   74,10
37 Arne Östlund Team Robin 74,20
38 Gunnar Nyman   74,50
39 Tomas Ekelund   75,53
40 Hans-Erik Nilsson   76,55
41 Jan-Erik Persson Degerfors Ok 80,09
42 Börje Eriksson Degerfors Ok 83,18
43 Erling Carlsson   84,43
44 Erik Eklund XKP 1 88,04
45 Stefan Henriksson   99,00
46 Kristin Adolfsson   105,00
46 Kristofer Näslund Bofors IK 105,00
2 st utgått      
Korta banan 2,6 km. 23 startande
1 Bengt Davidson   29,00
2 Ann-Marie Dahlskog   33,05
3 Siw Andersson Degerfors OK 34,15
4 Lennart Brattström   34,36
5 Lennart Johansson Degerfors OK 34,47
6 Berndt Eriksson   35,17
7 Roger Andersson Degerfors OK 37,34
8 Kjell Norlin Degerfors OK 37,38
9 Birgitta Norman   37,50
10 Maria Haglund   37,55
10 Klara Larslin   37,55
12 Lars Nilsson   39,08
13 Marianne Gustafsson Cambrex 40,10
14 Olle Hävert Degerfors OK 41,14
15 Kenneth Pettersson   44,50
16 Agneta Larsson Degerfors OK 48,45
17 Anna Jansson   50,55
18 Ulla Gustafsson   55,40
19 Marianne Andersson   57,02
20 Christina Ljungström   61,55
21 Birgitta Hansson   64,25
22 Lina och Roland Vörde   95,40
22 Filip och Joachim Wickman   95,40
 


Webmaster: bengt.gruvberger@swipnet.se
Senast ändrad: 2007-04-12