Värmlandsserien i Sunne 98-08-30

OK Djerf utklassade övriga lag i serie C och blir nu uppflyttade till serie B. Bra tävlingsinsatser och högt deltagarantal (65 st) resulterade i den höga poängen.

OK Djerf 495, Åmotfors 352, Degerfors OK 338, Säffle OK 331, Hierne 277.

Bana Plac Namn Klubb Tid
Bana C1 - 7.180 m
C1

1

Björn Beckius Åmotfors

50.16

C1

6

Jan-Olov Bäck  

60.00

C1   Martin Ljungberg  

Felst.

C1

4

Henrik Lindblad  

55.02

C1

5

Mikael Christensen  

56.40

C1

2

Urban Ljungberg  

50.20

C1

16

Mats Welander  

69.39

C1

11

Gunnar Östlund  

65.19

C1

12

Lennart Henriksson  

67.18

C1

3

Oskar Sibeck  

53.27

Bana C2 - 5.530 m
C2

1

Jakob Zethelius OK Djerf

37.28

C2

6

Conny Svanberg  

47.50

C2

3

Ingemar Ziljat  

43.46

C2

9

Lennart Sibeck  

49.36

C2

2

Magnus Christensen  

42.05

C2

29

Christer Paju  

79.55

C2

12

Bernth Eriksson  

51.55

C2

11

Christer Nälemark  

51.25

C2

14

Christer Karlsson  

52.20

C2

26

Björn Zethelius  

71.53

Bana C2D - 5.530 m
C2D

1

Lisa Nord-Ågren Säffle OK

48.39

C2D

13

Linda Svanström  

68.24

C2D

3

Klara Sibeck  

54.09

C2D

6

Susanne Johansson  

58.14

C2D

12

Annika Karlsson  

67.09

C2D

14

Sara Dahlskog  

68.40

Bana C3 - 3.430 m
C3

1

Kjell Eriksson OK Djerf

22.10

C3

32

Erik Palmèr  

63.35

C3

10

Jan-Olov Wiklund  

33.25

C3

14

Fredrik Zetterberg E  

36.38

C3

29

Lennart Nordström  

54.46

C3

20

Sven Dahlskog  

42.53

C3

23

Bengt-Eric Karlsson  

44.29

C3

25

Lars Nilsson  

47.38

C3

11

Bo Gustavsson  

34.52

C3

12

Ingvar Svanström  

35.09

C3

30

Arne Östlund  

57.08

Bana C3D - 3.430 m
C3D

1

Karolina Källstrand Säffle OK

33.22

C3D   Ann-Marie Dahlskog  

Felst.

C3D

28

Eva Zetterberg  

71.08

C3D

11

Pirjo Lepistö  

51.59

C3D

18

Marianne Gustavsson  

59.03

C3D

22

Anna Ziljat  

62.39

C3D

2

Annsofie Welander  

38.53

C3D

23

Monica Palmèr  

64.21

C3D

19

Cecilia Sibeck  

59.44

Bana C4 - 2.360 m
C4 2360m

1

Johan Lövgren DOK

17.23

C4

12

Oskar Palmèr  

29.50

C4

2

Rickard Einefors  

18.49

C4

11

Robin Nilsson  

28.31

C4

9

Helena Lepistö  

26.45

C4

3

Hilda Sibeck  

20.09

C4

14

Johanna Lepistö  

39.22

C4

13

Jonatan Zethelius  

39.16

Bana C5 - 3.120 m
C5 3120m

1

Åke Holin Åmotfors

38.13

C5

10

Arne Welander  

54.49

C5

11

Karl-Erik Eriksson  

55.22

C5

18

Alvar Wate  

94.18

C5

17

Ingemar Eriksson  

78.30

C5

2

K-G Gustavsson  

39.12

Bana C6 - 2.770 m
C6 2770m

1

Ulf Einefors OK Djerf

29.41

C6   Birgit Svanström  

Felst.

C6

5

Eva Zethelius  

49.18

Bana C7 - 2.260 m
C7 2260m

1

Martin Sundbäck Åmotfors

20.37

C7

6

Robert Einefors  

27.40

C7

4

Anna Palmèr  

26.37

C7

10

Sofia Gustavsson  

30.50

C7

18

Linus Henrysson  

44.59

C7

19

Johan Nilsson  

61.39

C7

12

Marianne Einefors  

32.03

C7

11

Erik Ziljat  

31.11


Webmaster: bengt.gruvberger@swipnet.se
Senast ändrad: 2007-04-12