Motions-OL 02-08-20

Tävlingen (kortdistans/sprint) hölls vid fotbollsplanen Sahara i ökenliknande väder. 
Det kom 61 startande varav 34 på långa banan. 
Segrare blev på korta banan Maria Westher, mellanbanan Ulf Nordzell och 
långa banan Urban Ljungberg (< 5 min/km). Banorna var mycket lätta 
och inbjöd till högt tempo mellan kontrollerna. 

Banläggare var Lars Nilsson och bisittare Göte Eriksson samt delvis H-E Jansson.

Korta banan  1600 m
1 Maria Westher OK Djerf 13,15
2 Therese Westher OK Djerf 14,00
3 Siv Pettersson   16,40
4 Berndt Eriksson   20,10
5 Anna Brodin OK Djerf 21,20
6 Ingbritt Nordström   22,00
7 Karl-Erik Eriksson   25,10
8 Maria Haglund   29,25
9 Emil Ekelund   33,10
Mellanbanan 2500 m
1 Ulf Nordzell Nordic Synthesis 17,10
2 Maria Brodin OK Djerf 17,50
3 Tomas Söderqvist   19,00
4 Marie Pettersson   19,15
5 Sören Carlsson Nordic Synthesis 19,20
6 Claes Lindgren Nordic Synthesis 19,40
7 Krister Kjellgren   19,55
8 Håkan Lööf Nordic Synthesis 20,15
9 Arne Östlund Team Robin 20,20
10 Sven Dahlskog MGCC 20,45
11 Börje Öhrman RIVO 24,55
12 Elisabeth Lindström DOK 25,30
12 Lennart Nordström   25,30
14 Ann-Marie Dahlskog OK Djerf 27,10
15 Lennart Johansson   29,00
16 Arne Bengtsson   33,50
17 Alvar Wate   57,35
18 Sandra Petersson Nordic Synthesis brutit
Långa banan 3500 m
1 Urban Ljungberg Team Ölsboda 17,02
2 Oskar Sibeck OK Djerf 18,20
3 Michael Fjällryd   19,35
4 Magnus Hedlund   20,25
5 Linda Fahlén   20,35
6 Mats Welander Djerf 21,20
7 Linda Ryen   21,30
8 Lars Jansson   21,37
9 Bengt Gruvberger OK Djerf 21,51
10 Mats Haglund   22,55
11 Lennart Sibeck CMK-M 23,25
12 Bengt Holm Skanska 24,15
13 Stig Nilsson RTKE4 24,45
13 Larsa Eriksson KW 24,45
15 Christer Nälemark   25,15
15 Göran Larsson DOK 25,15
17 J-O Wiklund   25,18
18 Anders Jans Djerf 25,20
19 Sven-Erik Brodin OK Djerf 25,45
20 Owe Nilsson RTKLS 26,45
21 Bernt Eriksson Moelven 26,50
22 Håkan Beijar   27,00
23 Emma Dahlskog OK Djerf 27,30
24 Patrik Eriksson OK Djerf 27,40
25 Hans Pettersson   28,20
26 Bo Gustavsson BG Chemicals 28,30
27 Erik Jans Djerf 28,45
28 Annika Karlsson Team Ölsboda 29,30
29 Marga Carlsson Djerf 32,10
30 Anna Palmér OK Djerf 33,45
31 Folke Andersson Victor Runners 34,18
32 Monica Palmér OK Djerf 35,05
33 Arne Welander   36,45
34 Kurt Engström   56,55


Webmaster: bengt.gruvberger@swipnet.se
Senast ändrad: 2007-04-12