Motions-OL 02-04-23

Hela 97 deltagare sprang motionsorienteringen vid Djerfstugan. 
Troligen lockades extra många deltagare av att
man använde elektroniskt stämpelsystem under tävlingen. Detta
medför att deltagarna efter tävlingen kan jämföra tiderna mellan
de olika kontrollerna med andra deltagare.
Största segermarginalen hade Marie Pettersson på den korta bana
med något över två minuter.

Banläggare: Svante Ståhl
Bisittare: Göte Eriksson, Håkan Johansson 

Korta bana 2200 m
1 Marie Pettersson 16.46
2 Anders Björklund 18.52
3 Albin Larslin 19.30
4 Bengt Davidsson 19.56
5 Anna Brodin 20.01
6 Anne-Marie Dahlskog 22.14
7 Fredrik Bäck 23.25
8 Monica Bäck 23.51
9 Lennart Pepa 24.03
10 Per Aspeli 24.24
11 Sven Eriksson 24.31
12 Jens Wennerström 25.03
13 Berndt Eriksson 26.26
14 Conny Svensson 26.45
15 Lisa Holm 26.52
16 Agneta Larsson 26.58
17 Per Pettersson 27.17
18 Siv Pettersson 29.45
19 Ingbritt Nordström 32.15
20 Marianne Andersson 33.01
21 Ulla Gustafsson 35.13
22 Marianne Gustafsson 35.21
23 Kjell Uvhagen 35.52
24 Birgitta Hansson 40.19
25 Martin Eriksson 46.53
26 Eine Moberg 51.38
27 Alvar Wate 68.21
Mellanbanan  4000 m
1 Sven-Erik Brodin 32.02
2 Mats Folker 32.41
3 Lars-Erik Larsson 34.49
4 Mats Nilsson 36.06
5 Sören Carlsson 36.47
6 Lars Jansson 37.00
7 Per-Arne Pettersson 37.50
8 Sven Dahlskog 39.04
9 Kjell Carlström 39.21
10 Anders Elofsson 39.36
11 Anette Larslin 39.41
12 Ulf Nordzell 39.48
13 Catarina Carlqvist 40.17
14 Rolf Steiner 40.38
15 Håkan Beijar 40.47
16 Christian Bergman 40.57
17 Patrik Eriksson 41.11
18 Maria Brodin 41.54
19 Johan Frisk 42.43
20 Magnus Sjöstrand 43.01
21 Bernth Eriksson 43.16
22 Nils-Erik Andersson 43.32
23 Per-Yngve Andersson 43.48
24 J-O Wiklund 45.06
25 Jan-Erik Persson 45.16
26 Arne Welander 45.29
27 Tomas Söderquist 45.29
28 Bo Gustafsson 45.37
29 Per-Olof Pernevik 45.46
30 Claes Lindgren 45.59
31 Arne Östlund 46.20
32 Jonas Larsson 47.15
33 Arne Bengtsson 48.34
34 Roland Kvist 49.03
35 Tarmo Vehkamäki 49.22
36 Gunnar Nyman 50.43
37 Lennart Brattström 52.04
38 Kim Karlsson 52.30
39 Kenneth Pettersson 55.59
40 Håkan Lööf 59.56
41 Sven-Erik Utter 60.16
42 Tore Olsson 67.50
43 Lars Nilsson 78.03
44 Kurt Engström 82.17
45 Katarina Gustafsson 83.16
46 Inger Hanberg 83.19
Långa banan  5000 m
1 Henrik Lindblad 29.14
2 Urban Ljungberg 31.01
3 Linda Fahlen 32.58
4 Lars Christensen 34.33
5 Tore Martinsson 35.03
6 Jan-Olov Bäck 35.08
7 Stig Nilsson 35.12
8 Bengt Gruvberger 35.32
9 Bengt Holm 37.27
10 Tord Karlsson 37.41
11 Lennart Sibeck 39.02
12 Marie Eriksson 41.14
13 Mats Tegmyr 41.15
14 Christer Nälemark 41.51
15 Ulf Eriksson 41.54
16 Charlotte Larsson 42.03
17 Emma Dahlskog 42.06
18 Björn Svensson 43.36
19 Hans Joelsson 43.40
20 Sara Joelsson 43.57
21 Hans Pettersson 44.47
22 Annika Karlsson 52.22
23 Bertil Jansson 54.33
24 Folke Andersson 64.15


Webmaster: bengt.gruvberger@swipnet.se
Senast ändrad: 2007-04-12