Jättebra resultat av Elin Lindberg

Tre orienteringar i BORÅS genomfördes fredag, lördag och söndag, där Degerfors OK tävlade med tretton ungdomar och OK Djerf med tjugoåtta.

Första tävlingen O-Event, Sprint By Night med Borås GIF som arrangör. Där blev det tre pallplaceringar en seger genom Rasmus Pettersson OK Djerf i klassen U2 och två andra platser genom Elin Lindberg OK Djerf D18 och Filip Jakobsson Degerfors OK H16. Tio i topp placeringar svarade Jonna Lindblad OK Djerf för som kom fyra D10, Urban Ljungberg Degerfors OK sjua H40 och Amanda Jansson åtta och Elin Lindblad OK Djerf tia i D12.

D18
1) Junia Birgersson, Visborgs OK, 11.39
2) Elin Lindberg, OK Djerf, 11.42.

D16
1) Jonna Jungåker, Korsnäs IF OK, 11.11
49) Cecilia Winqvist, OK Djerf, 16.39.

H16
1) Isac Von Krusenstierna, OK Kåre, 10.17
2) Filip Jacobsson, Degerfors OK, 10.39
21) Robin Svennberg, Degerfors OK, 12.21.

D14
1) Sara Granstedt, IK Hakarpspojkarna, 9.59
14) Frida Johansson, OK Djerf, 11.22
44) Stina Lindberg, OK Djerf, 13.49
58) Tova Eriksson, OK Djerf, 14.58
64) Cassandra Sundström, Degerfors OK, 15.34
80) Linnea Wahlström, OK Djerf, 17.25.

H14
1) Erik Herne, OK Ravinen, 10.14
63) Anton Hansson, OK Djerf, 16.51
72) Hugo Andersson, OK Djerf, 18.34
82) Marcus Sjöberg, OK Djerf, 27.33
83) Simon Wester, OK Djerf, 31.50.

D12
1) Ellen Blennow, Falköpings AIK OK, 9.54
8) Amanda Jansson, OK Djerf, 10.56
10) Elin Lindblad, OK Djerf, 11.26
48) Ylva Johansson, OK Djerf, 15.51
67) Isabell Jakobsson, Degerfors OK, 20.02.

H12
1) Samuel Pihlström, OK Landehof, 9.54
60) Oliwer Molin, Degerfors OK, 17.57
75) Adrian Andersson, Degerfors OK, 20.31
79) Elias Andersson, Degerfors OK, 21.00.

D10
1) Maja Bergqvist, Korsnäs IF OK, 10.22
4) Jonna Lindblad, OK Djerf, 12.08.

H10
1) Linus Wernström, Ronneby OK, 10.49
13) Alexander Jansson, OK Djerf, 13.12
52) Mattias Hansson, OK Djerf, 30.16.

D40
1) Annika Sundström, Västerås SOK, 12.40
17) Annika Ljungberg, Degerfors OK, 17.07
26) Viktoria Lindberg, OK Djerf, 19.13.

H40
1) Martin Boberg, IF Rigor, 10.11
7) Urban Ljungberg, Degerfors OK, 11.18.

H45
1) Anders Lillieström, OK Roxen, 10.25
43) Håkan Lindberg, OK Djerf, 15.33
48) Tomas Svennberg, Degerfors OK, 16.30.

U1
1) Johan Björck, OK Älme, 11.05
18) Gustav Ljungberg, Degerfors OK, 20.09.

U2
1) Rasmus Pettersson, OK Djerf, 12.10
15) Selma Eriksson, OK Djerf, 16.40
17) Emma Wahlström, OK Djerf, 16.41
53) Arvid Johansson, OK Djerf, 22.18
59) Gustav Jakobsson, Degerfors OK, 23.29.

Öppen motion 5
1) Patrik Corneliusson, OK Löftan, 12.13
11) Jesper Haglund, OK Djerf, 15.01
42) Jonas Larsson, Degerfors OK, 19.13.


O-Event - Downhill sprint där Hestra IF stod för arrangemanget

Dagens pallplats svarade Filip Jakobsson Degerfors OK för med seger i H16-klassen där han tog revansch på Isac Von Krusenstierna OK Kåre som segrade på fredagens nattävling. Filip vann nu med nitton sekunder före Isac. Topp placering svarade åter Elin Lindberg för i D18 där hon kom på sjunde plats, Frida Johansson bättrade på gårdagens placering fjortonde till tolfte plats på dagens tävling. I klassen D10 kom Jonna Lindblad femma, U2 där kom Selma Eriksson fjortonde, i H40 kom Henrik Lindblad nia samtliga OK Djerf och Urban Ljungberg elva i samma klass, Gustav Ljungberg trettonde i klassen U1 Degerfors OK.

D18
1) Elsa Wilhelmsson, Falköpings AIK OK, 19.01
7) Elin Lindberg, OK Djerf, 21.23.

D16
1) Elvira Björklund, Trollhättans SOK, 17.12
63) Cecilia Winqvist, OK Djerf, 31.35
71) Sanna Fredriksson, Degerfors OK, 54.57.

H16
1) Filip Jacobsson, Degerfors OK, 14.47
2) Isac Von Krusenstierna OK Kåre 15:02
35) Robin Svennberg, Degerfors OK, 20.56.

D14
1) Isa Envall, IK Hakarpspojkarna, 16.34
12) Frida Johansson, OK Djerf, 18.27
50) Stina Lindberg, OK Djerf, 23.03
64) Erica Olsson, OK Djerf, 25.32
77) Tova Eriksson, OK Djerf, 28.14
94) Cassandra Sundström, Degerfors OK, 30.50
98) Linnea Wahlström, OK Djerf, 33.05.

H14
1) Hugo Lillieström, OK Roxen, 15.05
49) Anton Hansson, OK Djerf, 24.49
83) Hugo Andersson, OK Djerf, 36.59
85) Marcus Sjöberg, OK Djerf, 38.16.

D12
1) Alma Wilhelmsson, Falköpings AIK OK, 13.03
36) Elin Lindblad, OK Djerf, 19.24
42) Amanda Jansson, OK Djerf, 19.57
73) Ylva Johansson, OK Djerf, 23.17.

H12
1) Viktor Svensk, Stora Tuna OK, 11.47
85) Elias Andersson, Degerfors OK, 25.21
102) Rasmus Pettersson, OK Djerf, 27.54
108) Oliwer Molin, Degerfors OK, 32.15
111) Adrian Andersson, Degerfors OK, 34.32.

D10
1) Vilmalee Suwan Kuusela, OK Vilse 87, 13.53
5) Jonna Lindblad, OK Djerf, 15.56
21) Emma Wahlström, OK Djerf, 18.54.

H10
1) Hugo Ericsson, Växjö OK, 11.59
16) Mattias Hansson, OK Djerf, 14.39
21) Alexander Jansson, OK Djerf, 16.00
25) Carl Ljungberg, Degerfors OK, 16.20.

D40
1) Ulrika Kindlund, OK Tranan, 20.32
24) Viktoria Lindberg, OK Djerf, 33.43.

H40
1) Martin Larsson, IFK Göteborg, 17.29
9) Henrik Lindblad, OK Djerf, 20.04
11) Urban Ljungberg, Degerfors OK, 20.22.

H45
1) Ulrik Olsson, Brattås CK, 17.39
54) Tomas Svennberg, Degerfors OK, 31.11
59) Håkan Lindberg, OK Djerf, 33.01
63) Anders Wahlström, OK Djerf, 36.03.

U1
1) Emil Sunnegårdh Ring, Ronneby OK, 17.04
13) Gustav Ljungberg, Degerfors OK, 21.06.

U2
1) Evelina Hasselgren, IF Rigor, 18.36
14) Selma Eriksson, OK Djerf, 21.49
48) Arvid Johansson, OK Djerf, 29.33
62) Gustav Jakobsson, Degerfors OK, 35.35.

Öppen motion 5
1) Anton Erickson, Bodafors OK, 17.49
18) Jesper Haglund, OK Djerf, 23.15
24) Bo Winqvist, OK Djerf, 24.40
59) Jonas Larsson, Degerfors OK, 32.32.


O-Event - Zoorienteringen med IK Ymer som arrangör på söndagen

Elin Lindberg OK Djerf och Filip Jakobsson Degerfors OK gick åter i topp på den tredje och avslutande tävlingen i Borås. Elin son nu tog sin andra pallplacering i den avslutande tävlingen. På dagens tävling kom Elin på andra plats efter Lovisa Leman, Göteborgs SK som var 48 sekunder före Elin i mål. Filip kom nu på tredje plats efter en femtiosekunders bom på en kontroll, segrade gjorde Isac Von Krusenstierna, OK Kåre som var trettiofem sekunder före.

Djerfungdomarna med topplaceringar: Frida Johansson gjorde åter ett fint lopp och kom på tolfte plats i D14-klassen, Elin Lindblad och Amanda Jansson kom nittonde och tjugofemma i klassen D12, i klassen D10 fortsatte Jonna Lindblad att gå i topp nu kom hon på åttondeplats och grabbarna i samma åldersklass avslutade också tävlingshelgen med fina placeringar Mattias Hansson trettonde och Alexander Jansson adertonde. Urban Ljungberg Degerfors OK och Henrik Lindblad OK Djerf kom nu tolva och adertonde i klassen H40.

D18
) Lovisa Leman, Göteborgs SK, 15.33
3) Elin Lindberg, OK Djerf, 16.21.

D16
1) Elin Granstedt, IK Hakarpspojkarna, 16.07
71) Cecilia Winqvist, OK Djerf, 29.05
77) Sanna Fredriksson, Degerfors OK, 37.36.

H16
1) Isac Von Krusenstierna, OK Kåre, 15.45
3) Filip Jacobsson, Degerfors OK, 16.20
28) Robin Svennberg, Degerfors OK, 19.10.

D14
1) Klara Axelsson, Markbygdens OK, 13.29
12) Frida Johansson, OK Djerf, 14.55
44) Stina Lindberg, OK Djerf, 18.33
61) Erica Olsson, OK Djerf, 19.12
78) Cassandra Sundström, Degerfors OK, 20.36
89) Tova Eriksson, OK Djerf, 21.38
138) Linnea Wahlström, OK Djerf, 30.37.

H14
1) August Mollén, OK Denseln, 12.53
81) Anton Hansson, OK Djerf, 20.57
141) Marcus Sjöberg, OK Djerf, 36.04.

D12
1) Ida Roos, SOK Träff, 11.04
19) Elin Lindblad, OK Djerf, 13.08
25) Amanda Jansson, OK Djerf, 14.01
82) Ylva Johansson, OK Djerf, 19.09
113) Isabell Jakobsson, Degerfors OK, 22.59
121) Selma Eriksson, OK Djerf, 24.23.

H12
1) Viktor Svensk, Stora Tuna OK, 8.57
79) Rasmus Pettersson, OK Djerf, 14.54
108) Elias Andersson, Degerfors OK, 18.53
120) Oliwer Molin, Degerfors OK, 20.37
137) Adrian Andersson, Degerfors OK, 27.02.

D10
1) Ida Eskilsson, IK Hakarpspojkarna, 11.03
8) Jonna Lindblad, OK Djerf, 12.55
64) Emma Wahlström, OK Djerf, 21.06.

H10
1) Hugo Ericsson, Växjö OK, 9.28
13) Mattias Hansson, OK Djerf, 12.23
18) Alexander Jansson, OK Djerf, 12.44
27) Carl Ljungberg, Degerfors OK, 13.36
79) Arvid Johansson, OK Djerf, 18.46.

D40
1) Helena Bååth, Hestra IF, 19.20
44) Annika Ljungberg, Degerfors OK, 27.54
57) Viktoria Lindberg, OK Djerf, 30.31.

H40
1) Martin Larsson, IFK Göteborg, 16.59
12) Urban Ljungberg, Degerfors OK, 19.14
18) Henrik Lindblad, OK Djerf, 19.30.

U1
1) Emil Sunnegårdh Ring, Ronneby OK, 12.46
99) Gustav Ljungberg, Degerfors OK, 27.06.

U2
1) Fanny Nilsson, Lessebo OK, 15.44
73) Gustav Jakobsson, Degerfors OK, 25.03.

Öppen 5
1) Patrik Corneliusson, OK Löftan, 14.48
1) Stefan Andersson, SOK 68, 14.48
41) Bo Winqvist, OK Djerf, 20.27
93) Jonas Larsson, Degerfors OK, 25.00
136) Louise Winqvist, OK Djerf, 48.20.


Novembertävlingarna, medeldistans Arrangörsklubb: Tullinge SK Datum: lördag 9 november

Öppen motion 5, 3 320 m (32)
1) Per Stålhammar, Tullinge SK, 42.36
18) Kristina Tinglöf, Degerfors OK, 1.13.21.


Novembertävlingarna, långdistans Arrangörsklubb: Tullinge SK Datum: söndag 10 november, distans långdistans.

H70
1) Bengt Eriksson, Väsby OK, 45.00
13) Rolf Larsson, Degerfors OK, 57.56.

Gunnar Nyman 


Webmaster: bengt.gruvberger@swipnet.se
Senast ändrad: 2013-11-11